Skip to content

110 Parker StreetManahawkin, NJ 08050

Built 1955

Last Sale Price
$239,000
Last Sale Date
Oct 27, 2016

Property Information

Block235
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page118

Building Details

Building Class16
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,654
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,100
36%
Improvement Value:$129,000
64%
Total Assessment$202,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,018+1.0%
2024$4,970+5.9%
2023$4,693-0.1%
2022$4,699+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$239,000

From:

To:

Sq Ft1,654DeedBook 16561, Page 530Recorded11/3/2016

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4601, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 1955