Skip to content

11 West StreetManahawkin, NJ 08050

Built 1968

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Feb 14, 2020

Property Information

Block74
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class16
Description1SF3G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,168
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,400
40%
Improvement Value:$108,400
60%
Total Assessment$181,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,514+1.0%
2024$4,470+5.9%
2023$4,221-0.1%
2022$4,227+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000
Sq Ft1,168DeedBook 17796, Page 330Recorded2/21/2020

Property Sale

SaleMulti
$220,000
DeedBook 12061, Page 1311

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 5763, Page 562

Property Built

Built

Year Built: 1968