Skip to content

1135 South Green StreetTuckerton, NJ 08087

Built 2015

Last Sale Price
$463,000
Last Sale Date
Jan 10, 2020

Property Information

Block118
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page18

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,053
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,100
14%
Improvement Value:$378,200
86%
Total Assessment$437,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,548+9.8%
2024$12,341+8.7%
2023$11,348+24.9%
2022$9,086+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$463,000
DeedBook 17763, Page 171Recorded1/23/2020

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 11232, Page 1988