Skip to content

124 Marlin RoadTuckerton, NJ 08087

Built 2010

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Apr 24, 2009

Property Information

Block35
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1.5SF-2AG 1800
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,800
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,800
25%
Improvement Value:$292,100
75%
Total Assessment$388,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,048+9.8%
2024$10,975+8.7%
2023$10,092-1.0%
2022$10,189+0.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 14288, Page 1946

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 10118, Page 1024