Skip to content

38 Parker RoadTuckerton, NJ 08087

Built 2010

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Aug 17, 2020

Property Information

Block41
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,858
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,200
28%
Improvement Value:$256,900
72%
Total Assessment$355,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,001+9.8%
2024$10,021+8.7%
2023$9,215-1.0%
2022$9,304+0.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$495,000

From:

To:

DeedBook 18042, Page 1911Recorded9/8/2020

Property Built

Built

Year Built: 2010