Skip to content

6 Tulip Crescent Unit 1aLittle Falls, NJ 07424

Built 1988

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Feb 5, 2014

Property Information

Block123
Lot9
QualifierC0601
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
DescriptionMODEL C
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,338
Acreage8.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
45%
Improvement Value:$154,700
55%
Total Assessment$279,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,320+1.5%
2024$9,180+2.2%
2023$8,984+0.9%
2022$8,903+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

To:

Sq Ft1,338DeedBook 2433, Page 229

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 371, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 1988