Skip to content

6 Tulip Crescent Unit 2aLittle Falls, NJ 07424

Built 1988

Last Sale Price
$309,000
Last Sale Date
Jan 30, 2019

Property Information

Block123
Lot9
QualifierC0602
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
DescriptionMODEL C
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,338
Acreage8.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
45%
Improvement Value:$154,400
55%
Total Assessment$279,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,310+1.5%
2024$9,170+2.2%
2023$8,974+0.9%
2022$8,893+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$309,000

To:

Sq Ft1,338DeedBook 3504, Page 163

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 740, Page 211

Property Built

Built

Year Built: 1988