Skip to content

175 Lincoln AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1934

Last Sale Date
Feb 12, 2020

Property Information

Block140
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1CDG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,681
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$178,900
56%
Improvement Value:$139,900
44%
Total Assessment$318,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,622-5.3%
2024$11,221+18.1%
2023$9,498+0.9%
2022$9,412+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,505DeedBook 2345, Page 180Recorded7/31/2013

Property Built

Built

Year Built: 1934