Skip to content

106 Ridge AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1950

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Mar 12, 2010

Property Information

Block140
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,240
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$177,200
44%
Improvement Value:$222,000
56%
Total Assessment$399,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,301+4.4%
2024$12,741+2.2%
2023$12,469+6.8%
2022$11,672+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

To:

Sq Ft2,240DeedBook 1896, Page 49

Property Sale

Sale
$312,000
DeedBook 185, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 1950