Skip to content

120 Ridge AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1987

Last Sale Price
$407,500
Last Sale Date
Dec 2, 2014

Property Information

Block140
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF2CG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,199
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,200
46%
Improvement Value:$204,000
54%
Total Assessment$381,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,702+1.5%
2024$12,511+2.2%
2023$12,244+0.9%
2022$12,134+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$407,500

To:

Sq Ft2,199DeedBook 2561, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1987