Skip to content

185 First AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1940

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Aug 25, 1999

Property Information

Block143
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description2SWF1G-2175SF
Dwellings1
ZoningR1B
Sq Footage1,952
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$178,900
47%
Improvement Value:$201,100
53%
Total Assessment$380,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,662+1.5%
2024$12,472+2.2%
2023$12,206+0.9%
2022$12,095+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft1,952DeedBook 162, Page 318

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook F130, Page 405

Property Built

Built

Year Built: 1940