Skip to content

151 First AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1953

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Nov 24, 2010

Property Information

Block143
Lot26
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF1CAG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,936
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$178,900
49%
Improvement Value:$187,300
51%
Total Assessment$366,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,202+1.5%
2024$12,019+2.2%
2023$11,762+0.9%
2022$11,656+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

To:

Sq Ft1,936DeedBook 2003, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1953