Skip to content

2 Lindsley RdLittle Falls, NJ 07424

Built 1928

Last Sale Date
Jan 31, 2012

Property Information

Block148
Lot36
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2CG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,478
Acreage0.84

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$210,100
46%
Improvement Value:$244,100
54%
Total Assessment$454,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,134+1.5%
2024$14,907+2.2%
2023$14,589+0.9%
2022$14,457+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$285,000
DeedBook Q147, Page 343

Property Built

Built

Year Built: 1928