Skip to content

35 Browertown RdLittle Falls, NJ 07424

Built 1938

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Feb 21, 2001

Property Information

Block188
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2CBG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,839
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$151,300
51%
Improvement Value:$144,700
49%
Total Assessment$296,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,863+1.5%
2024$9,715+2.2%
2023$9,508+0.9%
2022$9,422+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000

To:

Sq Ft1,839DeedBook 216, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 1938