Skip to content

47 Notchcroft DrLittle Falls, NJ 07424

Built 1950

Last Sale Date
Oct 15, 2010

Property Information

Block171
Lot46
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description1F1G-1310SF
Dwellings1
ZoningR1B
Sq Footage1,310
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$199,000
65%
Improvement Value:$105,600
35%
Total Assessment$304,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,149+1.5%
2024$9,997+2.2%
2023$9,784+0.9%
2022$9,695+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 1089, Page 185

Property Built

Built

Year Built: 1950