Skip to content

71 Jacobus AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1950

Last Sale Date
Aug 9, 2005

Property Information

Block177
Lot39
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,100
61%
Improvement Value:$147,800
39%
Total Assessment$378,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,375+1.6%
2024$12,186+2.2%
2023$11,920+0.9%
2022$11,810+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950