Skip to content

28 Notchcroft DrLittle Falls, NJ 07424

Built 1950

Last Sale Price
$177,000
Last Sale Date
Dec 27, 2012

Property Information

Block184
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF1CAG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,394
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$184,000
55%
Improvement Value:$150,600
45%
Total Assessment$334,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,149+1.5%
2024$10,982+2.2%
2023$10,747+0.9%
2022$10,650+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$177,000

To:

Sq Ft1,394DeedBook 2292, Page 35

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 559, Page 86

Property Built

Built

Year Built: 1950