Skip to content

190 Long Hill RdLittle Falls, NJ 07424

Built 1956

Last Sale Price
$805,000
Last Sale Date
Oct 30, 2023

Property Information

Block230
Lot55
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,668
Acreage0.56

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$169,300
36%
Improvement Value:$300,600
64%
Total Assessment$469,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,657+1.5%
2024$15,422+9.1%
2023$14,133+0.9%
2022$14,005+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$805,000

To:

Sq Ft2,668DeedBook 4633, Page 35

Property Sale

Sale
$272,500
DeedBook U155, Page 151

Property Built

Built

Year Built: 1956