Skip to content

240 Long Hill RdLittle Falls, NJ 07424

Built 1956

Last Sale Date
Jun 30, 2017

Property Information

Block235
Lot39
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SB2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,058
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,100
46%
Improvement Value:$217,400
54%
Total Assessment$399,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,311+1.5%
2024$13,112+2.2%
2023$12,832+0.9%
2022$12,716+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1956