Skip to content

114 Third StPassaic, NJ 07055

Built 1940
Apartment

Last Sale Price
$1,304,000
Last Sale Date
Aug 1, 2015

Property Information

Block1003
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description4SB/APTS/16U
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
7%
Improvement Value:$935,000
94%
Total Assessment$1,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$41,230+3.0%
2024$40,040+6.5%
2023$37,600+0.8%
2022$37,310+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,304,000

To:

DeedBook 2676, Page 182

Property Sale

Sale
$950,000
DeedBook 1939, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 1940