Skip to content

120 Third StPassaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Date
Jun 19, 2007

Property Information

Block1003
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S/RETAIL/APTS
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,500
21%
Improvement Value:$203,300
79%
Total Assessment$255,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,547+3.0%
2024$10,242+6.5%
2023$9,618+0.8%
2022$9,544+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940