Skip to content

30 Wall St.Passaic, NJ 07055

Built 1910

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Apr 16, 2012

Property Information

Block1017
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-4FAMILY
Dwellings4
ZoningR-3
Sq Footage2,423
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,300
17%
Improvement Value:$257,400
83%
Total Assessment$309,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,769+3.0%
2024$12,400+6.5%
2023$11,645+0.8%
2022$11,555+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft2,423DeedBook 2174, Page 66

Property Built

Built

Year Built: 1910