Skip to content

167 Eighth St.Passaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Date
Jan 22, 2019

Property Information

Block1026
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3SB/6U/APT
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage4,392
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,900
22%
Improvement Value:$180,100
78%
Total Assessment$230,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,483+3.0%
2024$9,209+6.5%
2023$8,648+0.8%
2022$8,581+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 2169, Page 179

Property Built

Built

Year Built: 1940