Skip to content

2 Fourth St.Passaic, NJ 07055

Built 2005

Last Sale Price
$605,000
Last Sale Date
Jul 7, 2021

Property Information

Block1033
Lot29
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-3FAMILY
Dwellings3
ZoningR-3
Sq Footage3,276
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,900
12%
Improvement Value:$366,100
88%
Total Assessment$416,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,152+3.0%
2024$16,657+6.5%
2023$15,642+0.8%
2022$15,521+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$605,000

To:

Sq Ft3,276DeedBook 4179, Page 120

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

DeedBook 2571, Page 87Recorded1/2/2015

Property Sale

Sale
$520,000
DeedBook 1596, Page 116

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 1139, Page 87

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 735, Page 207