Skip to content

130-138 Market StPassaic, NJ 07055

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Apr 16, 2024

Property Information

Block1045
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 B,3 B
Dwellings---
ZoningC-R
Sq Footage12,918
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,500
26%
Improvement Value:$340,000
74%
Total Assessment$457,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,863+3.0%
2024$18,318+6.5%
2023$17,202+0.8%
2022$17,069+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950