Skip to content

151 Market StPassaic, NJ 07055

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Dec 31, 2009

Property Information

Block1046
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S/2RET/2APTS
Dwellings---
ZoningC-R
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
45%
Improvement Value:$132,700
55%
Total Assessment$242,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,007+3.0%
2024$9,718+6.5%
2023$9,126+0.8%
2022$9,055+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 1893, Page 213

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook C145, Page 157

Property Built

Built

Year Built: 1920