Skip to content

203 Third St.Passaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block1049
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 CB
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,900
12%
Improvement Value:$231,000
88%
Total Assessment$261,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2001$2,926-1.9%
2000$2,984+7.0%
1999$2,788-1.3%
1998$2,824-3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1940