Skip to content

205 Third St.Passaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block1049
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3SB/CHURCH/7APT
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,800
15%
Improvement Value:$223,200
85%
Total Assessment$262,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,802+3.0%
2024$10,490+6.5%
2023$9,851+0.8%
2022$9,775+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1940