Skip to content

46 Monroe StPassaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Date
Jul 10, 2000

Property Information

Block1049
Lot25
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 BF
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,200
7%
Improvement Value:$366,900
93%
Total Assessment$396,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,331+3.0%
2024$15,860+6.5%
2023$14,893+0.8%
2022$14,778+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook C162, Page 50

Property Built

Built

Year Built: 1940