Skip to content

198 Market StPassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block1049
Lot23
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3SB/12U/APT
Dwellings---
ZoningM-1
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,900
22%
Improvement Value:$468,100
78%
Total Assessment$600,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,738+3.0%
2024$24,024+6.5%
2023$22,560+0.8%
2022$22,386+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930