Skip to content

94 Palmer StPassaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Oct 10, 2003

Property Information

Block1290
Lot26
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,963
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$103,800
44%
Improvement Value:$134,800
56%
Total Assessment$238,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,837+3.0%
2024$9,554+6.5%
2023$8,971+0.8%
2022$8,902+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000

To:

Sq Ft1,963DeedBook 679, Page 4

Property Built

Built

Year Built: 1925