Skip to content

58 Kensington Terr.Passaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Dec 11, 2013

Property Information

Block1295
Lot35
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,977
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,300
31%
Improvement Value:$232,100
69%
Total Assessment$334,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,787+3.0%
2024$13,389+34.9%
2023$9,923+0.8%
2022$9,846+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft2,977DeedBook 2409, Page 80

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 436, Page 133

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook A157, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 1930