Skip to content

25 Ackerson StPassaic, NJ 07055

Built 1952

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Oct 26, 2018

Property Information

Block1295
Lot64
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,664
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,700
38%
Improvement Value:$177,400
62%
Total Assessment$287,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,837+3.0%
2024$11,495+6.5%
2023$10,795+0.8%
2022$10,712+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft1,664DeedBook 3469, Page 245

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

DeedBook 2522, Page 68Recorded9/16/2014

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook Y151, Page 306

Property Built

Built

Year Built: 1952