Skip to content

10 Scher PlPassaic, NJ 07055

Built 1952

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Dec 3, 2013

Property Information

Block1295
Lot86
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,190
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,000
47%
Improvement Value:$125,200
53%
Total Assessment$236,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,739+3.0%
2024$9,457+6.5%
2023$8,881+0.8%
2022$8,813+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft1,190DeedBook 2408, Page 156

Property Built

Built

Year Built: 1952