Skip to content

171 Park AvenuePassaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jan 8, 2004

Property Information

Block1296
Lot28
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,348
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$111,300
48%
Improvement Value:$120,600
52%
Total Assessment$231,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,561+3.0%
2024$9,285+6.5%
2023$8,719+0.8%
2022$8,652+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft1,348DeedBook 740, Page 91

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 527, Page 74

Property Built

Built

Year Built: 1925