Skip to content

221 Spring St.Passaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$319,000
Last Sale Date
Feb 27, 2018

Property Information

Block1323
Lot55
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,284
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,100
44%
Improvement Value:$138,200
56%
Total Assessment$246,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,155+3.0%
2024$9,862+6.5%
2023$9,261+0.8%
2022$9,189+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$319,000

To:

Sq Ft1,284DeedBook 3291, Page 156

Property Sale

Sale
$152,500
DeedBook 284, Page 131

Property Built

Built

Year Built: 1930