Skip to content

76-98 Main AvePassaic, NJ 07055

Built 1980
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 20, 2004

Property Information

Block1297
Lot47
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 CB
Dwellings---
ZoningC-R
Sq Footage18,117
Acreage2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$986,200
26%
Improvement Value:$2,763,800
74%
Total Assessment$3,750,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$154,613+3.0%
2024$150,150-11.3%
2023$169,200+0.8%
2022$167,895+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1980