Skip to content

133 Brook Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Price
$252,000
Last Sale Date
Jul 27, 2009

Property Information

Block1320
Lot30
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage1,719
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,200
40%
Improvement Value:$150,400
60%
Total Assessment$250,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,332+3.0%
2024$10,034+6.5%
2023$9,423+0.8%
2022$9,350+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$252,000

To:

Sq Ft1,719DeedBook 1799, Page 141

Property Sale

Sale
$359,000
DeedBook 1018, Page 279

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook N152, Page 73

Property Built

Built

Year Built: 1925