Skip to content

199 Spring St.Passaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Feb 27, 2014

Property Information

Block1323
Lot66
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,715
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
35%
Improvement Value:$178,300
65%
Total Assessment$274,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,309+3.0%
2024$10,983+6.5%
2023$10,314+0.8%
2022$10,234+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

To:

Sq Ft1,715DeedBook 2457, Page 283

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 2324, Page 184

Property Built

Built

Year Built: 1930