Skip to content

426 Brook AvePassaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Aug 21, 2017

Property Information

Block3306
Lot118
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,860
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,600
52%
Improvement Value:$163,100
48%
Total Assessment$337,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,923+3.0%
2024$13,522+6.5%
2023$12,698+0.8%
2022$12,600+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

To:

Sq Ft1,860DeedBook 3146, Page 14

Property Sale

Sale
$201,000
DeedBook C161, Page 32

Property Built

Built

Year Built: 1940