Skip to content

56 Terhune Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1952

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Jun 28, 2021

Property Information

Block1324
Lot64
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,752
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$111,100
49%
Improvement Value:$114,100
51%
Total Assessment$225,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,285+3.0%
2024$9,017+6.5%
2023$8,468+0.8%
2022$8,402+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

To:

Sq Ft2,752DeedBook 4073, Page 271

Property Sale

Sale
$226,600
DeedBook 736, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 1952