Skip to content

82 Terhune AvePassaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 26, 2020

Property Information

Block1324
Lot75
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage2,656
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$187,700
54%
Improvement Value:$162,300
46%
Total Assessment$350,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,431+3.0%
2024$14,014+6.5%
2023$13,160+0.8%
2022$13,059+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

DeedBook 2939, Page 175Recorded11/17/2016

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 1846, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 1940