Skip to content

9-11 Hughes St.Passaic, NJ 07055

Built 1955

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Jul 8, 2025

Property Information

Block1327
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,254
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,000
47%
Improvement Value:$129,600
53%
Total Assessment$244,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,085+3.0%
2024$9,794+6.5%
2023$9,197+0.8%
2022$9,126+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000

To:

Sq Ft1,254DeedBook 4930, Page 271

Property Sale

Sale
$258,500

To:

DeedBook 1605, Page 138

Property Sale

Sale
$155,000

To:

DeedBook Q166, Page 314

Property Built

Built

Year Built: 1955