Skip to content

43 Sunset CourtPassaic, NJ 07055

Built 1947

Last Sale Price
$538,500
Last Sale Date
Jun 13, 2023

Property Information

Block1327
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,344
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,000
44%
Improvement Value:$148,300
56%
Total Assessment$263,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,856+3.0%
2024$10,543+6.5%
2023$9,900+0.8%
2022$9,824+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$538,500

To:

Sq Ft1,344DeedBook 4541, Page 294

Property Sale

Sale
$344,000

From:

To:

DeedBook 2883, Page 225Recorded8/22/2016

Property Sale

Sale
$139,900
DeedBook L169, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1947