Skip to content

61-63 Sunset CtPassaic, NJ 07055

Built 1946

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Oct 28, 2010

Property Information

Block1327
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage1,845
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$143,300
46%
Improvement Value:$166,700
54%
Total Assessment$310,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,781+3.0%
2024$12,412+6.5%
2023$11,656+0.8%
2022$11,566+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

To:

Sq Ft1,845DeedBook 1991, Page 79

Property Built

Built

Year Built: 1946