Skip to content

243 Spring StPassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block1329
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,296
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
49%
Improvement Value:$112,900
51%
Total Assessment$219,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,066+3.0%
2024$8,805+6.5%
2023$8,268+0.8%
2022$8,204+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930