Skip to content

124 Park Pl.Passaic, NJ 07055

Built 1920

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Jun 18, 2020

Property Information

Block2146
Lot39
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-3FAMILY
Dwellings3
ZoningR-3
Sq Footage3,559
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,300
22%
Improvement Value:$313,300
78%
Total Assessment$403,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,640+6.6%
2024$15,612+6.5%
2023$14,660+0.8%
2022$14,547+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

To:

Sq Ft3,559DeedBook 3815, Page 30

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2583, Page 92Recorded1/30/2015

Property Built

Built

Year Built: 1920