Skip to content

239 Paulison AvePassaic, NJ 07055

Built 1910

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jun 21, 2006

Property Information

Block3215
Lot25
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage3,516
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$79,300
26%
Improvement Value:$229,300
74%
Total Assessment$308,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,724+3.0%
2024$12,356+6.5%
2023$11,603+0.8%
2022$11,514+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft3,516DeedBook 1262, Page 230

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook A160, Page 108

Property Built

Built

Year Built: 1910