Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
98 Howe AvePassaic, NJ 07055
Apartment
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 19, 2024
Property Information
Block2157
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description2.5SB/6U/APT
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.12
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$76,500
22%
Improvement Value:$271,700
78%
Total Assessment$348,200
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $14,356 | +3.0% |
| 2024 | $13,942 | +6.5% |
| 2023 | $13,092 | +0.8% |
| 2022 | $12,991 | +1.5% |
Property History
No events match the selected filters.