Skip to content

112-116 Howe AvePassaic, NJ 07055

Apartment

Last Sale Price
$576,795
Last Sale Date
Feb 14, 2013

Property Information

Block2157
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description4SB/16U/APT
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$97,100
10%
Improvement Value:$850,600
90%
Total Assessment$947,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$39,074+3.0%
2024$37,946+6.5%
2023$35,634+0.8%
2022$35,359+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$576,795

To:

DeedBook 2308, Page 40

Property Sale

Sale
$288,357
DeedBook 1750, Page 39

Property Sale

Sale
$411,123
DeedBook A138, Page 589